Sanace chrupu

Nezdravý stav chrupu domácích mazlíčků patří k důležitým zdravotním rizikům. Stav (nejen) chrupu kontrolujeme minimálně při preventivní prohlídce při očkování, proto je pro nás výsledek vyšetření provedeného jednou ročně na našem pracovišti nesmírně důležitý.

Pravidelně nečištěná dutina ústní obsahuje obvykle velké množství zubního plaku, který následkem mineralizace ztvrdne v tzv zubní kámen, na jehož povrchu se usazuje o to větší množství zubního plaku. V zubním plaku je obsaženo velké množství potencionálně patogenních mikroorganismů, kteří mohou způsobit závažné zdravotní obtíže - od opakovaných zánětů dutiny útní, dýchacího aprátu až po postižení srdečních chlopní vedoucích k srdečnímu selhávání. V neposlední řadě dochází vlivem zubního kamene k uvolnění závěsu zubů a formování váčků při jejich kořenech, což kromě ztráty zubu může vyústit ve vznik tzv oronasální nebo orofaciální píštěle - otvoru spojujícího dutinu ústní s dutinou nosní nebo podkožím pod okem, výjimečně dokonce může být ohrožena očnice a oko samotné. 

Důrazně varujeme před používáním ultrazvukových čističů pro domácí použití. Všichni renomovaní stomatologové mají na tuto neefektivní a mnohdy riskantní proceduru stejný odborný názor. Má-li ultrazvukový nástavec účinně fungovat, vytváří vždy při kontaktu s povrchem zubu velké množství tepla. Toto teplo, není-li účinně chlazeno proudem vody, může během několika sekund nevratně poškodit citlivou zubní dřeň a způsobit tak zánět zubu, vedoucí k jeho následné odůmrti a ztrátě. Proto jsou všechny profesionální ultrazvukové přístroje vybaveny intenzivním chlazením proudem vody. Pokud sonda nemusí být chlazená, nemůže být ani dostatečně účinná. Kromě toho již z anatomické podstaty není možné sanovat zadní a vnitřní plochy stoliček bez výrazného a několik desítek minut trvajícího širokého rozevření tlamky. Tato procedura je - obdobně jako u člověka - poměrně dost nepříjemná. Pacient, který je bez anestezie přinucen k podstoupení takového zákroku, prodělá významné psychické trauma. A v neposlední řadě, není-li zajištěno dýchání pomocí tracheální kanyly nebo laryngeálního kompresoru, hrozí reálné riziko vdechnutí uvolněných kousků zubního kamene. 

Sanaci chrupu na našem pracovišti provádíme v celkové anestezii. Po předoperačním vyšetření, které zahrnuje klinické vyšetření a volitelně také rozbor krve přímo v naší ordinaci, uvedeme pacienta do sedace nitrosvalovou aplikací. Dokud neusne, je žádoucí přítomnost jeho majitele. Následně je zajištěn žilní vstup katetrem, odebrány vzorky pro případné krevní analýzy, aplikována první dávka nitrožilní anestezie a zajištěny dýchací cesty tracheálním tubusem s nafukovací manžetou. Ta jednak zajišťuje bezpečné dýchání pacienta, mimo jiné ho také chrání před vdechnutím výplachových roztoků nebo kousků zubního kamene uvolněného ultrazvukovou sondou a rotačními nástroji. Pacient je obvykle připojen na infuzi zajišťující optimální hydrataci a krevní tlak, v chladnějším období je zajištěn teplotní komfort přikrývkou. 

Následný výkon probíhá na stomatologické a zobrazovací vyšetřovně. Pomocí výkoného, ale šetrného ultrazvukového přístroje s led osvětlením koncovky nástroje pro nejlepší vizualizaci pracovního pole odstraníme viditelný zubní kámen, následně vyšetříme každý jednotlivý zub z hlediska stavu parodontu gingivální kalibrovanou sondou a rozhodneme o jeho řešení. K tomu využíváme speciální náhlavní sadu dioptrických brýlí s led osvětlením, které nám jednak operační pole až 3,5 násobně zvětší, ale také chrání oči stomatologa před aerosolem plným bakterií. Zuby s mírnou parodontitidou po odstranění zubního kamene pouze vyleštíme silikonovým kotoučem na low speed hlavě naší kompresorové stomatologické věže IM3 de luxe. Zuby s parodontózou do 50% závěsu dočistíme v úrovni dásňového chobotu kyretou a vyleštíme. A zuby, které jsou zjevně uvolněné, mají parodontózu více než 50% stupně, mají odhalenou tzv. furkaci, nebo mají kazy nebo fraktury odhalující zubní dřeň, chirurgicky extrahujeme. Rány po extrakcích, které to potřebují, případně to tvar rány umožňuje obvykle zašijeme vstřebatelným monofilamentózním atraumatickým návlekem. Následně celou tlamku vypláchneme dentální sprchou a dezinfikujeme roztokem chlorhexidinu. Po očištění a osušení srsti na hlavě následně s použitím antidota proti sedativní injekci pacienta vzbudíme a zavoláme majiteli, že si pro svého mazlíčka může přijít. Pacient tak obvykle během 1 až 1,5 hodiny opět odchází zcela vzhůru a orientovaný. 

Jako příklad jsme vám nafotili rutinní sanaci dutiny ústní u pacienta se zubním kamenem střední intenzity, u kterého bylo ještě možné zachovat všechny zuby - viz fotogalerie.